Ruszamy z Ligą 2022!

Jak już ogłaszaliśmy wcześniej przy okazji podania terminów przemyskich biegów w bieżącym roku wznawiamy naszą rywalizację!

Punkty za udział w V Zimowej Karpackiej Piątce powinny już być widoczne na Waszych kontach zawodnika i bieżących wynikach Ligi.

Zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowanym regulaminem naszej zabawy. A poniżej zamieszczamy najbardziej kluczową informację z regulaminu, tj. sposób wyliczania punktów za poszczególne biegi, który uległ dość sporym modyfikacjom.

Podczas edycji 2022 Ligi na końcowy wynik z biegu składa się lokata w kategorii OPEN, lokata w kategorii wiekowej, długość biegu w metrach (dłuższe biegi są punktowane nieznacznie wyżej niż krótsze) oraz wiek i płeć zawodnika (wykorzystanie współczynnika wprowadzonego przez World Masters Athletics /międzynarodowy organ nadrzędny PZLAM/ pozwalającego ustalać wspólne rankingi dla osób w różnym wieku i płci). Dodatkowo większy nacisk zostanie położony na udział we wszystkich biegach poprzez wprowadzenie kary punktowej, gdy zawodnik nie weźmie udziału w biegu wliczanym do Ligi.

Wzór na wyliczenie punktów z pojedynczego biegu:


[Punkty za bieg] = 1,5 * [Wsp. długości] * [Wsp. wieku/płci] * [Punkty za msc.]
[Wsp. długości] = 1 - 5 / ( 5 + [Długości biegu w metrach] / 1000 )
[Wsp. wieku/płci] = 2 - [Współczynnik WMA 2015 dla danego dystansu, płci i wieku zawodnika]
[Punkty za msc.] = 100 - ( [Punkty za msc. OPEN] + [Punkty za msc. w kat. wiek.] ) / 2
[Punkty za msc. OPEN]  = ([Lokata w kat. OPEN] - 1) x 100 / [Ilość osób w kat. OPEN]
[Punkty za msc. w kat. wiek.]  = ([Lokata w kat. wiek.] - 1) x 100 / [Ilość osób w kat. wiek.]

[Punkty za msc. w kat. wiek.] naliczane są dla zawodników spoza podium OPEN (kategorie wiekowe na naszych biegach nie łączą się z kategorią OPEN). W przypadku zawodników z podium OPEN ta wartość wynosi 0.

Wynik z biegu zaokrąglany jest do najbliższej liczby całkowitej w górę.

Kara za pominięcie biegu: -20 punktów. Kary nie nalicza się gdy zawodnik weźmie udział, ale nie ukończy biegu – w takiej sytuacji otrzymuje 0 punktów.